Vidoucí 2019: Nevidoucí

Vážení soutěžící a čtenáři,Cat blindfolded

pro ty z vás, kteří letos nemohli být na vyhlášení v Chotěboři, přinášíme přepis textu z vyhlášení Nevidoucího:

 

Když jsme s Nevidoucím začínali, jednalo se o čistou anticenu, jakou je například Zlatá malina. Vyhrát si zasloužila prostě ta nejhorší povídka. Jenže jak roky ubíhaly, docházelo ke změně skladby povídek ve Vidoucím – nejhorší povídky se začaly zlepšovat, s automatickou kontrolou pravopisu ubývalo pravopisných chyb a úroveň šla nahoru. Také jsme zaznamenali, že s velkými knižními hity a jejich filmovými protějšky najednou mladí autoři začali více číst. Sice to s sebou přineslo spousty (špatných) fanfikcí, ale zároveň i obecně lepší přístup ke stavbě příběhu. Povídky tak přestaly být opravdu špatné a začaly být spíše jen hůře napsané – což je u soutěže pro začínající autory pochopitelné. To s sebou neslo i změny hodnocení – nyní již není Nevidoucí udělován každý rok, nýbrž se na ceně musí shodnout nadpoloviční většina porotců.

Největší posun je však již v kandidátech na anticenu. Byť jsme začínali jako Zlatá malina, posledních pár let je Nevidoucí spíše na úrovni Ig-Nobelovy ceny. Povídky, které Nevidoucího zasluhují, se tak často nevyznačují tím, že by byly úplně špatné, jako spíš tím, že autor napřel snahu a část svého génia naprosto špatným směrem – kde má být jedna čárka, jich je deset. Kde má být jedna dvojitá uvozovka, jsou dvě čárky. Přechodníky jsou zásadně v množném čísle. Přídavná jména se kupí jedno za druhým. No a v povídce, kde očekáváme jednu dějovou linku, jich najdeme dvacet. Avšak autorovi již nestačí udělat jen jednu takovouto chybu. Musí jich zkombinovat více, a to navíc do útvaru, který není jen a pouze špatný – to by nestačilo. Výsledné dílo musí mít „něco navíc“. Jistou jiskru, která posílá povídku do netušených hlubin, aniž by povídka sklouzla do ubohé šedé průměrnosti.

Rád bych vám tedy zdůraznil, že anticenu Nevidoucí dostávají autoři talentovaní. U spousty z nich tak stačí, aby napřeli svojí snahu správným směrem, a za rok či dva budou moct přebírat cenu hlavní. Letošní cenu vyhrála Ponorka Odpadlíků.

Autor se na vyhlášení k převzetí hlavní ceny bohužel nedostavil. Na detaily k převzetí se vítěz stále může informovat na našem e-mailu. Autorovi přejeme štěstí do dalších ročníků a doufáme, že se za pár let setkáme na stupních vítězů ve Vidoucím.

Příspěvek byl publikován v rubrice Novinky a jeho autorem je Alexis. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář