Vidoucí 2015: propozice

Časopis Pevnost, SFK Palantír a SFK Islington společně vyhlašují literární soutěž Vidoucí 2015!

Vidoucí je moderní povídková soutěž. Příspěvky proto přijímáme formou emailu a hlasování probíhá za pomoci speciálně vyvinutého počítačového programu, který je tak dokonalý, že se jmenuje Hustoprogram. Povídky hodnotí odborná porota tvořená nezdolnými porotci a přizvanými externími porotci.

Propozice

Podmínky přijetí povídky do soutěže

 • Zaslané povídky nesmí být prozatím nikde publikovány, ani zaslány do jiné soutěže.
 • Musí být v češtině nebo slovenštině.
 • Povolený rozsah povídky je 1800 až 54000 znaků (včetně mezer, titulek se jménem povídky se nepočítá).
 • Povídka musí jevit prvky fantastiky (sci-fi, fantasy či hororu).
 • Přijímáme maximálně tři povídky od jednoho autora.
 • Povídky musí být anonymní, veřejné přihlášení k autorství bude bráno jako porušení pravidel.

Způsob zaslání příspěvku do soutěže

Soutěžní příspěvky zašlete do půlnoci 31. 1. 2015, na emailovou adresu soutez@vidouci.cz (do předmětu vepište: „Vidoucí“).

Povídky uložte ve formátu .doc, .docx nebo .rtf a soubor pojmenujte stejně jako povídku (bez diakritiky).

Do dalšího souboru uveďte povinné osobní údaje, tj.:

 • jméno
 • email
 • jména zaslaných povídek
 • údaj o jejich počtu znaků (včetně mezer, bez nadpisu se jménem povídky)
 • do kterých žánrů povídka spadá

Nepovinně můžete připojit:

 • přezdívku (pseudonym)
 • adresu
 • rok narození
 • telefon
 • atd.

Příspěvky a doprovodný text posílejte jako komprimovanou přílohu (archiv .zip nebo .rar).

Pozn.: Osobní údaje slouží ku potřebě pořádání soutěže, pro lepší komunikaci se soutěžícími a statistickým účelům a nebudou poskytnuty třetí straně bez svolení autora.

Autor zasláním svého díla do soutěže souhlasí s případnou publikací povídky na webových stránkách www.vidouci.cz a s možným uveřejněním v časopise Pevnost (za standardní honorářové sazby) či ve sborníku.

Autor se nesmí zúčastnit soutěže jako porotce.

Doporučení k zasílání povídek

Názvy souborů s povídkami ponechte raději bez diakritiky (háčků a čárek), české znaky se mnohdy neplánovaně transformují na různé klikyháky.

Nepoužívejte neobvyklé fonty a formátování textu (například barvy nebo obrázky), porotcům se nic z toho nemusí (a většinou ani nebude) zobrazovat správně.

Nenechávejte zasílání příspěvků na poslední chvíli. Rozhoduje čas, kdy email koordinátorovi soutěže dojde, ne čas odeslání!

Každá povídka, která nesplňuje pravidla, bude ihned po zjištění porušení pravidel vyřazena ze soutěže.

Vyhlášení vítězů

Konečné výsledky budou zveřejněny na slavnostním večeru na některém z conů v létě 2015, s velkou pravděpodobností na Festivalu Fantazie v Chotěboři (pro podrobnosti sledujte web www.vidouci.cz). Ti nejlepší obdrží věcné ceny od sponzorů, zdobené pardubické perníčky a vítěz pak pamětní keramickou cenu. Vítězná povídka bude zveřejněna v časopise Pevnost (za standardní honorářovou sazbu).

Průběh hlasování

První kolo

Jak již bylo řečeno, uzávěrka je stanovena na 31.1.2015. Hlasování v obou kolech probíhá neveřejně. Odborná porota (tzv. Nezdolní) vybírá z příchozích příspěvků nejlepší, které postoupí do druhého kola. Text povídek bude porotě předkládán v původní formě. První kolo bude ukončeno do 31. 3. 2015.

Druhé kolo

Po skončení prvního kola postoupí povídky s nejlepším výsledkem do kola druhého. Jména postupujících povídek budou v průběhu první poloviny dubna 2015 zveřejněna na stránkách www.vidouci.cz. Text povídek bude převeden do společného dokumentu s jednotným formátem.

Odbornou porotu budou tvořit redaktoři Pevnosti, členové klubů Palantír a Islington a pozvaní externí porotci (redaktoři, spisovatelé, recenzenti, atd.). Hlasování ve druhém kole bude probíhat do 31. 5. 2015.

Více informací o porotě a hodnocení soutěže najdete na stránce Porotci.

Organizátoři si vyhrazují možnost změnit podmínky soutěže, jméno soutěže nebo při nedostatku příspěvků zrušit celou soutěž.

Pro další informace sledujte stránky www.vidouci.cz, případně kanál Vidoucích na Twitteru (twitter.com/vidouci).

Příspěvek byl publikován v rubrice Novinky a jeho autorem je Harv. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 komentáře u “Vidoucí 2015: propozice

 1. Ahoj, do letošního ročníku Vidoucí 2015 jsem se již nestihla s povídkou přihlásit, minulý rok jsem se přihlásila s povídkou o duchovi z Ústavu patologie, … ale proč dnes jako první a bez povídky přispívám do diskuse …. obrátila jsem se na Vás prostřednictvím tohoto diskusního fóra v jedné záležitosti.

  Obrátila jsem se na Vás s prosbou o pomoc …..

  Ráda navštěvuji výstavy a galerie. Ráda navštěvuji divadlo, ale rovněž miluji poslech vážné hudby. Z těchto osobních důvodů jsem si jako téma své absolventské práce zvolila kulturu v hl. m. Praha (jsem studentkou oboru veřejná správa). Zpracovávám základní otázku, jak jsou v pražské metropoli pokryty kulturní služby pro občany hl. m. Prahy.

  V rámci výzkumu jsem vytvořila kulturní dotazník dostupný na adrese
  http://www.survio.com/survey/d/P1N4K9T6I3C9Y4X7A

  Chtěla bych Vás požádat, zda-li by ste neměli chuť se k tomuto výzkumu veřejného mínění rovněž připojit. Za každou případnou odpověď

  Děkuji Ivana alias Pepa

Napsat komentář