Vidoucí 2014: nominace

Bylo ukončeno hlasování ve druhém kole soutěže Vidoucí, ročníku 2014. V porotě zasedlo 15 osob, kterým děkujeme za jejich výdrž při hodnocení.

Konečné výsledky se dozvíte na slavnostním vyhlášení, které se bude konat na Festivalu Fantazie v Chotěboři (prozatím je na programu v sobotu 5. 7. v 19 hodin), a poté je publikujeme i na webu. Všechny vás srdečně zveme na vyhlášení!

Nominace

Na cenu Vidoucí 2014 jsou nominovány následující práce:

 • zádumčivá sci-fi Hraničáři od Petra Klepala
 • humoristická freska Můj milý deníčku od Tomáše Heverocha
 • superhrdinští Strážcovia galaxie od Marka E. Pochy
 • antiutopická fantasy Údolí krvavých ženců od Milana Brabce
 • urban fantasy Zadostiučinění od Kristýny Sněgoňové

Pořadí na dalších místech

povídka autor 1. 2. 3. 4. 5. 6. horší body
? ? 6 1 3 4 0 0 1 266
? ? 3 2 4 1 1 0 4 195
? ? 1 5 0 1 2 1 5 140
? ? 1 1 2 3 2 0 6 110
? ? 2 1 1 1 0 3 6 107
Odrazy Vendula Brunhoferová 0 2 0 4 3 1 4 94
Jednoho dne se vrátíš Věra Mertíková 0 1 1 3 5 2 3 83
Přízraky Petr Klepal 0 1 3 1 1 2 7 83
Mrtvá voda Vendula Brunhoferová 1 0 0 1 2 3 8 54
Kdo si hraje, nezlobí Michaela Červenková 1 0 0 1 2 0 11 51
Smetiště Tereza Kadečková 0 1 0 1 4 2 7 51
Stíhači Tomáš Lipner 0 0 1 3 1 4 6 50
Věčnost bez naděje Yvonne Puchýřová 0 0 1 0 1 7 6 29
Případ somniaka Markéta Růžičková 0 1 0 0 1 4 9 28
Jedovaté město Karolína Kalecká 0 0 0 1 2 4 8 25
Srdce na dlani Markéta Allainila Šmejkalová 0 0 0 0 4 4 7 23
Kruh času Soňa Emily Rebane Gogolková 0 0 0 1 2 4 8 21
Hodiny Petr Loukota 0 0 0 0 3 0 12 12
Nekonečný hostitel Dagmar Pirochová 0 0 0 0 1 1 13 8

23 komentářů u “Vidoucí 2014: nominace

 1. Tak jo :-)
  Předně díky porotcům a organizátorům za trpělivost a odvahu tohle uspořádat a dovést to až do konce.
  Potom gratuluju všem nám „nejlepším 19i“, nejlepším pěti obzvlášť! ;-)
  No a nakonec – byla jsem nejdřív tak trošku zklamaná z celkového umístění své povídky, ale pak jsem na to koukla lépěji. A když jsem zjistila, že 9 z 15i porotců povídku umístilo do 6. místa, už tolik nefňukám :-)) I některé povídky celkově výše umístěné tolik „štěstí“ neměly ;-)
  Takže opravdu díky!

  A jdu zapracovat na pokoře… ;-)

   • Sice si myslím, že z východu přišly i mnohem lepší věci, než je okena – třeba kagor – ale jinak souhlasím. Právě zpětná vazba je hlavní důvod, proč dnes vůbec posílat něco do soutěží (a proč je organizovat).
    Doclea by mě zajímalo, jestli sem lidé posílají to nejlepší, co mají, anebo právě pokusy, na které potřebují feedback.

    • Nemyslím, že jediný důvod proč něco posílat do soutěží a proč je organizovat je jen „zpětná vazba“. Soutěže se organizují a budou organizovat třeba z důvodu, aby se lidé se stejným „postižením“ :-)) potkávali, srovnávali s ostatními a v neposledním místě vůbec psali (upřímně řečeno, kolik přispivatelů soutěží to myslí o stošest na poslední chvíli, aby závěrku stihli:-)) a nebýt soutěží by nic nenapsalo). Ti, kteří by se chtěli ve psaní a autorství trochu pohybovat na vyšší úrovni se tomu taky nevyhnou. Čekat, že přijde někdo naprosto neznámý, předloží svoje dílko a všichni před ním padnou na zadek a vydají to, je spíše z oblasti fantazy než reality (i když vzácně se takové případy stávají). Takže i těmto nci jiného nezbývá než se soutaží účastnit – a úspěšně – pak se teprve – možná – jeho pokusme někdo bude v kompetentních zabývat (holt rozhoduje ekonomika a neznámého autora sotva někdo bude číst).
     U mne na poslední otázku se to tak nedá říct, že není nejlepší – nejhorší, napsal jsme povídku a cíleně na tuto soutěž (z důvodu slibovaného hodnocení) a druhý důvod byl to, že jsem považoval Vidoucí díky zveřejňování v PAFU za prestižní soutěž. A nakonec jsem měl v plánu, podle připomínek povídku buď zatratit, nebo dopsat skoro jednou tolik (prostor jsme si tam nechal) a dolaďovat podle připomínek odtud, které bych já sám uznal. Upřímně řečeno, začínám se domnívat, že Vidoucí nenaplní mé očekávání, a i mé původní předpoklady jsou nepoužitelné.

     • Tak na setkávání je mnohem příjemnější vynález jménem knajpa. :-)
      Nevím, těžko říct tak z fleku (a právě tady by mohly literární soutěže hodit do placu nějaká tvrdá data a nějakou statistiku, když už je tady tolik doktorandů), ale trochu se bojím, že člověk, jenž údernickým tempem dodělává povídku, aby za deset minut stihl poštu v předvečer uzávěrky soutěže, jen málokdy vyplodí něco, co by stálo za ten papír, na kterém to je vytištěné.
      Nějaký postup směrem k vysněné metě vydání knihy, no přiznám se, kdysi jsem měl také takové iluze, leč dnes mi připadá, že to byly naděje liché. Opět, vidím do toho jen velmi málo, ale když si člověk vezme, že na jednu stranu vycházejí prvotiny kde komu a na straně druhé třeba Fifty shades leželo Gradě na stole dva měsíce, než si toho vůbec někdo všiml a zjistil, že mezitím už to vydal Albatros, tak se trochu bojím, že člověk může mít i deset titulů vítěze soutěže „O nejlepšího amatérského pisálka okrajového literárního pseudožánru“ a stejně jej v edičním plánu předběhne někdo, kdo se ráno trochu líp učesal.
      Což asi není na škodu, protože mám pocit, že když člověk dá práva nakladatelství, to vydá knížku v nákladu, buďme optimisté, osmi stech kusech, ono si to možná čtyři sta lidí koupí, tak to ve výsledku čte méně lidí, než kdyby to hodil na net.
      No, jádro mého sdělení je takové, že literární soutěže medle slouží autorům tím, že jim dodají zpětnou vazbu v nějakém víceméně formálním rámci. A pokud ne, pokud soutěž svou základní funkci neplní, tak je něco hodně zle.

      (Mimochodem, co to je PAFU? Přehlídka animovaného filmu? :-) Vrtá mi to hlavou. )

     • http://www.paf.sfkpalantir.net/databaze_2013.php

      mimo jiné mám pocit, že právě Harv je jeden z organizátorů

      vydání – nevydání je otázkou peněz, když budeš mít sponzora, případně zaplatíš – vyjde ti cokoliv:-))) Aleš druhá otázka je – zda se dostaneš nebo nedostaneš na pulty, poněvadž i knichkupci mají smlouvy a většinou s velkosklady:-))) Albatros zcela jistě má:-)) Literární hospoda je sice krásná věc – ale tak za první republiky, řekl bych, že pár lidí co to narychlo dopisují znám a píší dobře:-)) Ale vše je věcí názoru. Neřekl bych že fantazy a sci-fi je pseudožánr – to se říkalo v první polovině minulého století. Vzhledem k tomu, že v čechách je 2000 prodaných kusů už besceler a básnická díla se prodávají v několikati set kusech…Upřímně řečeno – na netu už je toho tolik a tak rozdílné kvality, že už to snad čtou jen autoři:-))) A jejcih známí:-))

 2. Nebuď smutná. Člověk musí brát věci z lepší stránky. Ono hodně záleží i na bodovém systému. Udělal jsem z dostupných údajů malou srovnávací tabulku v Excelu na celkový počet umístění do 6.místa (za 1. místo 6 bodů, za druhé 5, za šesté 1) a s pořadím to trochu zamíchalo (do první pětky se mi třeba dostala sedmá a šestá povídka, zatímco třetí se „propadla“ na sedmé místo). Pokud Tě 9 z 15 porotců vybralo do první šestky, je to dost dobré – znamená to, že se tvoje povídka musela líbit a určitě se při čtení nenudili. To je důležité ( i když sláva za nominaci je taky celkem fajn).

  • No, já hlavně byla dost rozmazlená lokálními úspěchy. První globálnější pokus jsem zjevně nevyhrála. Zdaleka nevyhrála :-)))
   Tak se musím utěšovat, jak to jde.
   A taky píšu většinou romance (i třeba fantasy, ale ta romance je tam nosnou linkou). Jenže jak dneska kde kdo nad romancemi ohrnuje nos tak nějak programově, chtěla jsem to jednou zkusit i bez ní, no ;-) Takže z tohoto pohledu to úplně blbě nedopadlo :-))
   Ještě chvilku o tom budu přemýšlet a přesvědčím i sama sebe;-)

 3. Ad Laurent (23/06/2014 | 21:55): Dík za odkaz.
  Já jsem otázku vydání myslel spíš tak, jestli má smysl vůbec snažit se vydávat. Dostat se pak na pult knihkupce je záležitost jednoduché komisní smlouvy, když na to přijde, ale jak sám píšeš, 2 000 – 3 000 prodaných kusů je považováno za velký úspěch, a to se bavíme o dílech formátu Manželka 22. Dnes se náklady moc neuvádějí, ale když si vezmeme, že třeba Kniha prokletých od Rečkové vyšla v nákladu 1 800, pak otázka zní: Je ten dopad takového nákladu adekvátní? (Zvlášť pro někoho, kdo není Rečková a jehož nálad asi bude trochu měnší.)

 4. Ani s komisní smlouvou to není tak jednoduché:-))) jednak řada knichkupectví má smlouvy s velkosklady, navíc i kmichkupci mají zájem prodávat a místo, které využívají dají přednost zaručenějšímu dílu na prodej než je neznámý autor, takže sice v komisi – ale krčící se v rohu – případný nakupující při ceně dnešních knížek traději chytne po osvědčeném autorovi – pochybuji, že v českých podmínkách autor s prvotinou dosáhne prodeje 1800 knížek:-))) To už musí mít jméno:))) A třeba získané v soutěžích:-))

 5. Pingback: Hodiny | Petr Loukota

 6. Ahoj. Předně díky všem soutěžícím za konkurenci, vím, že spousta z vás píše skvěle, a bylo mi ctí se s vámi utkat. :) Zejména gratuluji těm na prvních pěti místech. Pak děkuji porotcům za jejich čas a konečně i zaslaná hodnocení. Rád bych zvlášť poděkoval jedné z porotkyň, jejíž hodnocení (na rozdíl od ostatních) nebylo kousavé, ale kritické tak, jak má být – „toto je špatně, protože… a správně by to mělo být takhle“. Toto hodnocení mi hodně dalo, měl jsem z něj velkou radost. Příště prosím, aby se porotkyně podepsala, ať vím, kam poděkování směřovat. :))
  Pokud by někdo ze soutěžících měl chuť si mou soutěžní povídku, ve které se tak trochu cestuje časem, přečíst, budu za to moc rád – http://blog.petrloukota.cz/2014/06/28/hodiny/ . A pokud by se někdo chtěl účastnit dalších soutěží a nechtěl v tom být sám, může mi napsat – kontaktů na mě najdete milion. :)

 7. Co se vydání knihy týče, alespo%n pro mě to patří do kategorie snů a zbožných přání… Už jenom proto, že přinutit někoho, aby si přečetl některé moje dílo, také není úplně jednoduché. Navíc člověk se musí strefit do vkusu redaktorů (nebo v našem případě porotců) – mám takový dojem, že pro vydání knihy musí jeden hlavně napsat něco, co je právě v kurzu nebo v módě. Což může být problém, poněvadž když někdo (jako třeba já, přiznám se) píše fantasy ve stylu politického thrilleru, tak se neprosadí, když čtenářstvo zrovna chce rubačky. Takže nám všem přeji hodně trpělivosti :)

 8. Tak tady se dostáváme na začátek. Ano, a právě proto jsou soutěže, aby si někdo byl ochoten přečíst Vaše dílko. A upřímně řečeno, bez snažení v soutěžích se nevytříbí Váš rukopis, schopnost psát atd. Takže soutěže jsou zbytečné. Jistě – jsou určité módní trendy, témata a styl, které oslovují více porotců (ale každá soutěž je jiná a sedí v ní jiní porotci a i porotci, kteří sedí v dané soutěži nemají stejný názor). Takže pokdu někdy chcete, aby se vaším dílem někdo zabýval, znamená to bu´d mít známé a protekci nebo psát po soutěžích. Ale ne každý má takovíto sen. někomu stačí jen psát. Dokonce ani nejde o to napsat něco, co je v „kurzu“. Každý je jiný – kupříkladu v Žoldácích fantasie uspějete s něčím jiným než v jiných soutěžích, CKČ jako prestižní soutěž a poměrně širokým spektrem porotců je také o něčem jiném, ale to spíše by o ní měla mluvit Jiřina Vorlová. Vidoucí jsou také specifickou soutěží – třeba zajímavé by bylo si přečíst, jaké povídky uspěly a jaké neuspěly, ale to z tecnických důvodů nejde. Jinak porotcům, kteří mi napsali názor a povídání děkuji. Ona i kritika je inspirující:-))) Jen škoda – ale zaplať… – že tak dlouho jsme na to hodnocení čekali.

Napsat komentář