Medailonky porotců – Flad

Flad
Přezdívka: Flad

Prozradíš něco o svém soukromém životě? Čím se živíš, jaké máš koníčky?

Jasně, v současné době bydlím a pracuji ve Skotsku. V práci pomáhám klientům bank zajistit, aby se nedostali do problémů s půjčkami a ostatními produkty a aby jejich peníze byly na účtech v bezpečí. Koníčků mám několik, letos jsem si udělal britskou certifikaci na kormidlování dračích lodí a v současné době se snažím udržet si svoji znalost němčiny na použitelné úrovni.

 

Jak dlouho už porotcuješ Vidoucí? A proč tě to pořád baví?

Jéžiš, to už bude fakt dlouho. Já nejdřív začínal kdysi dávno ve veřejné porotě a pak jsme v SFK Syndrid, blahé paměti, začali vyhlašovat Nevidoucího. No, a když se soutěž reorganizovala, tak jsme spojili Nevidoucího s hlavní soutěží a přešli jsme do poroty.
Baví mě to hlavně proto, že si přečtu zase něco nového od budoucích slavných autorů. No a samozřejmě každý pozitivní komentář, který dostanu od autorů zpět a kde mi řeknou, co z mého slovního hodnocení jim pomohlo, je strašně silná motivace číst i další ročník. Ale taky mi pomáhá opak – autoři, co mi poskytují kritickou zpětnou vazbu na mé hodnocení, mi umožňují dát všem ostatním autorům příští rok lepší zpětnou vazbu.

 

Za jaký typ porotce by ses označil? Máš nějaké zvláštnosti, které jiní porotci nemají?

Já si myslím, že jsem strašně hodný porotce. Jako jeden z mála si beru aktivně horory a parodie, kde mám hodně načteno a porotců na tyhle kategorie je relativně málo. Musím zároveň dodat, že tyhle kategorie jsou taky docela těžký na napsání, takže se snažím vybrat, kteří autoři mají potenciál, byť třeba povídka trochu pokulhává.

 

Na které chyby máš největší pifku? Co nejčastěji autorům vytýkáš?

Chyby se mění. Obecně jsou to chyby s technikou nebo vědou, na kterých je jasné, že se autor/ka neobtěžoval/a o tématu nic zjistit. Pokud někdo viděl pár filmů nebo četl dvě tři knížky a považuje vše tam popsáno za 100% realitu, tak se mu to snažím napsat. Psaní bohužel znamená čtení spousty a spousty zdrojů, abyste měli tu jednu větu správně.
Na druhou stranu už tolik nevytýkám pravopisné chyby, pokud nejsou úplně očividné, protože už jsem na ně ztratil oko. To je holt cena za to, že nežiji v Česku.

 

Jaký je tvůj oblíbený žánr nebo tvůrce? Co tě inspiruje?

To záleží na náladě. Poslední dobou jsem si znovu přečetl většinu románů Neila Gaimana a konečně si koupil celou Zeměplochu v originále. Ale taky mám rád třeba komiksy – Usagiho, Bryana Talbota, Zitu the Spacegirl. My se posledních pár let s mojí současnou partnerkou dost stěhovali, takže jsme srazili naši knihovnu na úplné minimum – a stejně máme 14 krabic knížek a všechny jsou naše oblíbený.

 

Jaké bys dal autorům tipy, jak napsat dobrou povídku?

Ono už to zaznělo nahoře – čtěte hodně a ověřujte si informace. Pořiďte si betačtenáře, kamarády nebo rodinu, a poslouchejte je. A hlavně pište hodně a choďte na workshopy nebo do soutěží. A zkuste všechnu zpětnou vazbu nějak zpracovat – občas se hodnocení diametrálně liší, ale zkuste si ze všeho vzít jednu nebo dvě věci, co zlepšit. Nikdy se nezalíbíte všem, ale pokud vám několik různých lidí vytýká stejnou věc, tak je potřeba na ní zapracovat.

 

Co bys na konec vzkázal autorům Vidoucích?

Ať už dopadnete v soutěži jakkoliv, pište dál a víc. Nikdo se nestal spisovatelem přes noc a jedinej rozdíl mezi vámi, začínajícími autory, a těmi na pultech knihkupectví je ten, že oni to nevzdali a prostě psali dál (a poslouchali zpětnou vazbu) a tím se zlepšili.
My máme vždycky strašnou radost, když jdeme do knihkupectví a tam vidíme jméno autora v nějakém sborníku nebo na obalu knihy a říkáme si: „Jé toho znám, ten nám před pár lety poslal povídku X a hele, jak se zlepšil.“
Takže hlavně vydržte, ono se to vždycky zlepší.