Porotci

Nezdolní porotci

… a co o sobě napsali ti, kteří si zde přáli být zveřejněni:

 • Adelhaida: Nejvíc oceňuje originální prvky a invenci, neupřednostňuje žádné téma ani směr.
 • Alexis: Nemá žánrové preferencie, aj keď stokrát omletá fantasy jej už lezie na nervy. Obzvlášť si vychutná dobre napísaný punk (kyber-, steam-, diesel-, whatever) a uveriteľné trojrozmerné postavy, ktoré majú svoje silné stránky i slabosti (vždy dokonalá Mary Sue fakt nie je uveriteľná postava). Z duše neznáša samoúčelné násilie, hnus a porozlievané telesné tekutiny; razí názor, že odpornosť a ľudské utrpenie musí mať zmysel, aby si ho čitateľ mohol vychutnať. V konečnom dôsledku prečíta všetko, neustále pripravená podtrhnúť každý gramatický kiks a štylistickú neobratnosť. Sarkastická mrcha je jej prostredné meno, takže sa od nej občas nedočkáte slovného hodnotenia – neprejde cenzúrou hlavného organizátora.
 • Anežka: Porotkyně přesvědčená o tom, že dobrá povídka se dá uvařit z jakýchkoliv odřezků, Havrany nevyjímaje. Originalita není zlaté tele, za důležitější považuje zpracování, zajímavé postavy a smysl pro humor.
 • Aquila: Přečte veškerou fantastiku bez ohledu na žánr (i když horor moc
  nepreferuje, protože jsouc odmalička nebojsa, nějaké strašidelné scény na ni
  nemají ten správný efekt), ovšem musí to být psáno ČESKY nebo SLOVENSKY.
  Autor, který ani jeden z těchto jazyků písemně neovládá, by se jí (i soutěži
  Vidoucí) měl zdaleka vyhnout, nebo si alespoň najít korektora a jazykového
  redaktora.
 • Blanca: Čte všechno a cokoli, zvláštní radost jí uděláte třeba pěknou alt-historií. Ráda se noří do příběhů, a tak preferuje sympatické postavy, se kterými se lze ztotožnit, a které mají srdce a (hlavně) mozek na pravém místě.
 • Cellindra: V povídkách hledám jiskru, něco nezapomenutelného. Baví mě literární experimenty. Za plnohodnotné považuju povídky, kterými autor chce něco smysluplného říct.
 • Ellie: Přečte všechno, klidně i několikrát. Má ráda sympatické hrdiny, uvěřitelně lidské (v případě jiných ras příznačně nelidské) motivace a chování, vtipné vtipy, napínavé zápletky, originální světy, šlapající dialogy a Havrana. Nemá ráda pubertální válečníky, jejich vzájemné špičkování na procházce lesem, humor, kterému se směje akorát autor, děj vytržený z kontextu, protože to měl být původně vlastně román, světy, kde je všechno schválně tak originální, až je to padlé na hlavu, slovní průjmy a Havrana.
 • Garret: Ocení, když se v povídce vyskytne děj a uvěřitelné postavy už na prvních několika stranách. Zbystří, když narazí na městskou fantasy, alternativní historii nebo humoristickou fantastiku, ale radost bude mít i z klasické sci-fi. Vlkodlaků ani upírů se neštítí.
 • Chalda: Má rád fantasy a ještě raději historické povídky s prvky mystiky. Uvítá i upíry a vlkodlaky, pokud povídka bude mít vnitřní logiku, spád a zajímavé rozuzlení.
 • Julianne: Potěší ji příběhy se zajímavými postavami, dávající smysl a v ideálním případě i něčím inovativní. Preferuje sci-fi, ale dobrou fantasy rozhodně nepohrdne. Má lehkou alergii na upíry, vlkodlaky, elfy, trpaslíky a podobné nadužívané fantasy propriety („podívejte se do mytologie, lidi, vždyť je tam tolik téměř nevyužitých prvků; ale zase nepoužívat bezhlavě a bez dostatku informací…“).
 • K.: Amatérská porotkyně – začátečnice, bez vyhraněných preferencí, ale s docela
  výrazným odporem k utrpení včetně všech způsobů jeho samoúčelného zobrazování, která se nicméně nechá oslovit téměř jakýmkoli námětem nebo pojetím, se kterým se ještě nesetkala.
 • Lament: Sežere všechno, co má písmenka. Obzvláštní radost jí však uděláte, když ji nakrmíte chutným a jen málo propečeným hororem, nebo aspoň pochmurnou gotikou. Ale pozor, na kvality tohoto pokrmu je extra přísná!
 • Mirelaridon: Mám ráda dobré příběhy a nezáleží mi příliš na tom, v jakých kulisách se odehrávají. Jejich hrdinové nemusí být zrovna členy Menzy, ale tupí ukňouranci, kteří se chovají nelogicky a postrádají byť jen špetku smyslu pro humor, u mne vyvolávají prudkou alergickou reakci.
 • Misery: Velkou radost jí udělá kvalitní sci-fi nebo fantasy detektivka – to pak skáče blažeností až ke stropu. Je také příjemně nakloněna nonsensu a největším překvapením by pro ni byl fungující horor (zatím na žádný ve Vidoucích nenarazila).
 • Mivka: Porotcuje všechno, co se jí namane, k smrti nenávidí křečovité humoresky a celý život bojuje s tím, aby v hodnocení nebyla příliš sarkastická.
 • Saschia: Milovnicka humornych akcaren, ktora je ochotna akceptovat v pribehu aj myslienku, ak to nieje Hlboke Posolstvo, zvane aj intelektualny blabol. Porotcujem z toho isteho dovodu, z akeho sa kedysi prospektori hrabali v piesku, strku a inom bordeli. Je to drina narocna na chrbat, oci a zdravy rozum, ale tie kusky zlata za to stoja.
 • VeHaLi: porotkyně, která přečte cokoliv, ale úplně nemusí,
  když tečou veškeré tělní tekutiny proudem. Nezazdívá novoty,
  originální přístupy ani new weird. Potěší ji povídka, která se po
  jejím zásahu „nečervená“ chybami. K hodnocení Vidoucích byla před 4
  roky přizvána koordinátorem, ten asi ví, co dělá.
 • Zvěmi: Potrpí si na logické jednání postav a atmosféru. Nejraději si přečte klasickou sci-fi, postapo, cyberpunk a tak vůbec věci, kde se to nehemží elfama nebo vlkodlakama. I ty však zvládne, pokud za to stojí zpracování. Novinky a experimenty nezatracuje, ale s citem.

Jako jediný způsob komunikace s porotci bude od letoška sloužit emailová skupina vidouci@googlegroups.com. Pokud máte zájem porotcovat a nejste dosud v této skupině, ozvěte se na mail Cellindra@email.cz.

Chcete se stát porotcem?

Zašlete email se zdůvodněním, proč právě vás bychom měli vzít do poroty, na email info@vidouci.cz.