Vidoucí nejsou pro zamilované aneb (ne)oblíbené žánry porotců

Ačkoliv věnujeme velké úsilí tomu, aby se porotci snažili být objektivní, neprotežovali své oblíbené žánry a nezazdívali své neoblíbené, jsme stále jen lidé s všemožnými libůstkami a antipatiemi.

Zajímalo mě, jak to vlastně v porotě máme. Které žánry mají porotci rádi a které si naopak rádi nechají ujít. Rozeslala jsem krátký dotazník, na který mi odpovědělo 29 porotců, to jsou zhruba tři čtvrtiny.

Celkoví vítězi – urban fantasy a fantastická detektivka

Urban fantasy a fantastická detektivka
Žánry urban fantasy a fantastické detektivky označilo za své oblíbené shodně 20 porotců – za neoblíbené je považuje jen jeden porotce.

Žánry, které nikomu nevadí

Alternativní historie, steampunk, soft SFTři ze žánrů neobdržely žádný negativní hlas, tedy jen pozitivní nebo neutrální – je to alternativní historie, steampunk a soft sci-fi nebo psychologická sci-fi. Alternativní historie je oblíbený žánr osmnácti porotců, steampunk šestnácti a soft sci-fi deseti.

Rozpolceni – horor a akčňárny

Horor, akční povídka

U hororu a akčních povídek se porotci zdají být rozpolceni. Najdou se jejich fanoušci, ale zároveň tyto žánry označila více než čtvrtina porotců za své neoblíbené.

Neoblíbené žánry – psychedelie, upíři, lyrika a romance

Neoblíbené žánry

Nezáviděníhodné první místo s nejvíc negativními hlasy získala psychedelická fantastika. Oblíbený je tento žánr jen u dvou porotců, naopak 13 z nich ho označilo za neoblíbený. Poměrně neblaze si také vede „žánr“ upírů a vlkodlaků, který je oblíbený jen u jednoho jediného porotce, zbytek vůči němu není zrovna přátelsky naladěn. Lyrická fantastika a fantastická romance shodně získaly 9 negativních hlasů, nicméně našlo se i pár porotců, kteří tyto žánry čtou rádi. Poměrně kontroverzní jsou žánry young adult a fanfikce, které si najdou své příznivce (za oblíbené je označilo 5 porotců), ale přeci jen trochu větší část je považuje za své neoblíbence (10, respektive 9 porotců).

Jak si stojí velká trojka?

sci-fi, fantasy, horor

Když agregujeme data do tří velkých žánrů, můžeme i srovnat, jak moc mají porotci rádi ony velké subžánry – sci-fi, fantasy a horor. V tomto závěrečném srovnání těsně vítězí sci-fi, kterou považuje za svůj oblíbený žánr 44 % porotců, fantasy pak 41 %. Jen 21 % porotců má rádo horor, 24 % ho naopak neoblibuje.

Který žánr nejčastěji vyhrává Vidoucí?

Zajímavé je pak srovnání s tím, jak se jednotlivé žánry umisťují v první pětce. Vzala jsem povídky za posledních 5 let a vyrobila z nich další koláč. Tady je, kousněte si:vítězné žánry za posledních 5 let

V posledních pěti letech se v první pětce umístilo 15 fantasy povídek, 9 sci-fi povídek a pouze jeden horor. Čím to je? Jednak hororů nám do soutěže obecně chodí méně a fantasy více. Ale co když psát sci-fi je těžší, a tak to zkoušejí už vypsanější a zkušenější autoři? Nebo naopak napsat dobrý horor je těžší, takže se to málokdy povede? Porotci sami nemají v této otázce jasno a každoročně o ní plamenně diskutují. Ale to už je na další článek.

Příspěvek byl publikován v rubrice Novinky a jeho autorem je Cellindra. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář