FAQ

  • Chtěl/a bych poslat povídku do soutěže. Co pro to musím udělat?
   Pozorně si přečíst propozice a splnit všechny podmínky v nich uvedené. V zásadě to znamená, že povídka musí vykazovat prvky sci-fi, fantasy nebo hororu, nebýt kratší či delší než je znakový limit a být zaslána včas do uzávěrky soutěže. Povídky posílejte na email soutez@vidouci.cz.
  • Jak poznám, jestli moje povídka splňuje znakový limit?
   MS Word (stejně jako ostatní textové editory) umožňuje spočítat počet znaků v dokumentu. Ve Wordu 2010 je to vlevo dole, okno otevřete kliknutím na počet slov. Údaj, který je pro soutěž směrodatný, je počet znaků s mezerami.
  • Moje povídka je delší. Můžu ji poslat celou, nebo ji mám radši rozdělit na dvě části?
   Odpověd zní: Ani jedno, zkraťte ji. Povídka překračující limit bude vyřazena. Povídka rozdělená na dvě části vyřazena nebude, ale porotci budou hodnotit každou zvlášť (obvykle mívá každou část jiná skupina porotců) a takovéhle rozdělené texty vedou k jejich nesmírné znechucenosti.
   Pokud povídka opravdu nejde zkrátit, zkuste ji poslat do jiné soutěže s vyšším znakovým limitem. Inspiraci najdete v článku o literárních soutěžích.
  • Moje povídka je fanfikce – vadí to?
   V principu ne, ale fanfikce nemají obecně příliš dobrou pověst. Navíc na ně existují specializované soutěže.
  • Chtěl/a bych se stát porotcem, co pro to musím udělat?
   Napsat email na info@vidouci.cz a stručně připojit své zkušenosti a pár důvodů, proč bychom právě vás měli vzít do poroty.
  • Mám vůbec nějakou šanci vyhrát, když jsem úplně neznámý autor a do Vidoucích píšou už renomovaní spisovatelé?
   Rozhodně ano. Porotci dostávají povídky zcela anonymně, a tedy až do vyhlášení výsledků nevědí, kdo kterou povídku napsal. Není výjimkou, že vítězem Vidoucích se stane nováček, pokud je jeho povídka opravdu dobrá.
  • Rád/a bych se zúčastnil/a, ale bojím se slovního hodnocení…
   Není se čeho bát. Slovní hodnocení autorům zasíláme už od roku 2007 a za tu dobu jsme se toho hodně naučili a získali hodně zkušeností. Vštěpujeme porotcům, aby psali slovní hodnocení konstruktivně, neuráželi autory a pokud možno si z nich nedělali legraci. Snažíme se, aby každý autor získal užitečnou zpětnou vazbu, která mu pomůže se dál zlepšovat. Jak porotci hodnotí, si můžete přečíst například v těchto článcích.
  • Jak přibližně vypadá takové slovní hodnocení?
   Zde jsou tři skutečné příklady, jedno hodnocení pro Ano, druhé pro Ne a třetí pro Nevidoucího (nejde o tutéž povídku):
   „Velmi se mi líbí jazyková bohatost, povídka má tak akorát hloubku, aniž by to odvádělo pozornost od děje. Ten je sice vcelku jednoduchý a absence složitější zápletky mě zklamala, ale syrovou realističnost beru taky. Naopak raději něco, co mi připadá příliš krátké, než něco, co mi připadá příliš dlouhé.“
   „Začalo to dobre, ale potom to stratilo náboj, akoby sa autor v polovici rozmyslel, že to vlastne mienil úplne inak a narýchlo tam navliekol fantastický dejový zvrat. Ďalší problém sú ploché, nezaujímavé postavy. Keď je čitateľovi jedno ako hlavný hrdina dopadne, poviedka nemá šancu.“
   „Práci jsem přečetl a věru nevím, co autorce/autorovi vytknout dříve. Zda mátožnost děje, plytkost postav nebo prohřešky proti češtině. Záplava nelogičností, kterou stylistické nedostatky vytvářejí, spolehlivě zabíjí jakýkoliv pokus o navození atmosféry. Čtenář musí od první věty přemýšlet nad jejím obsahem a je mu prakticky znemožněno soustřeďovat se na děj.“
   Často jsou takováto hodnocení ještě doplněna konkrétními příklady z dané povídky.
  • Jak poznám, jestli je moje povídka dost dobrá pro soutěž?
   To nelze tak jednoduše říct. Nicméně úvahy na toto téma najdete například v článcích z naší rubirky Jak psát.
  • Můžu na svém veřejném blogu publikovat jméno své povídky, která se právě účastní Vidoucích, nebo jiné informace o ní?
   Ne. Sice vám nemáme právo mluvit do toho, co publikujete na svém blogu, ale odhalením autorství utrpí anonymita soutěže, a pokud bychom se to dozvěděli, byli bychom nuceni vaši povídku ze soutěže vyřadit.
  • Můžu zveřejnit slovní hodnocení své povídky z prvního kola, když je moje povídka ve druhém kole?
   Ne. Ze stejného důvodu jako výše.
  • Proč jsou hodnocení porotců anonymní? Chci vědět, kdo mi napsal tohle!
   Hodnocení porotců jsou anonymní ze stejného důvodu, jako jsou anonymní i povídky v soutěži. Aby se zajistila nestrannost a objektivita. A také aby se autoři nemohli porotcům mstít za nehezká hodnocení. Pokud ovšem máte pocit, že některý porotce porušuje zásady dobrého chování, ozvěte se nám na mail info@vidouci.cz. Vynasnažíme se váš problém s daným porotcem vyřešit.
  • Kdo hodnotí v prvním kole? Jak jsou dotyční kvalifikovaní?
   Porotce prvního kola neoficiálně nazýváme Nezdolnými. Každý rok se skupina mění, ale vesměs tam bývají sečtělí členové klubů SFK Palantír, SFK Islington, redaktoři Pevnosti, recenzenti nebo redaktoři jiných fantastických médií (např. Sardenu), případně spisovatelé, kteří se tohoto ročníku neúčastní. Nedílnou součást také tvoří osoby, které jsme dříve vytipovali na základě jejich kvalitních veřejných hodnocení a přizvali je do odborné poroty. Drtivá většina poroty v prvním kole je léty prověřená, přestože hodnotit „kvalitu“ porotců je ošemetná věc.
  • V čem se liší porota ve druhém kole?
   Do druhého kola kromě Nezdolných ještě zveme další externí odborníky – renomované spisovatele, redaktory, apod.
  • Dostanu slovní hodnocení i z druhého kola?
   Ano. Jen nějakou chvíli trvá je zkontrolovat a rozeslat.
  • Co se stane s vítěznou povídkou?
   Nabídneme ji k publikaci časopisu Pevnost, za standardní honorář pro autora. Říct, kdy přesně v Pevnosti vyjde, přesahuje naše možnosti, to je v rukách šéfredaktora.
  • Co pořád máte s tím Havranem?
   Je to nedílná součást soutěžního folklóru. Přečtěte si tohle.
  • Proč nemáte rádi upíry a vlkodlaky? Jsou přece tak sexy!
   Hlavní důvod je ten, že o nich píše KAŽDÝ! Buďte originální!

Napsat komentář